کاشت مو به تکنیک جراحی گفته می شود که در آن ریشه های مو تک تک از ناحیه اهدا کننده به ناحیه در حال ریزش یا خالی از موی همان فرد برده می شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می شود و طی آن ریشه ها یی که یه صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند(مثل پشت سر) به ناحیه طاس برده می شوند. به علاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه(محاسن) موهای سینه و ناحیه تناسلی و پوشاندن محل زخمهای ناشی از تصادف یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت موهای قبلی استفاده می شود.کاشت مو با پیوند پوست متفاوت است.
در هر پیاز مو 1 تا 4 رشته مو رشد می کند.امروزه در پیشرفته ترین روش های کاشت مو پیاز مو را دست نخورده انتقال می دهند.نتیجه این کار ظاهر طبیعی تر موهای کاشته شده است. این روش کاشت follicular unit transplantation نامیده می شود.موهای اهدائی به دو روش کاملا متفاوت جمع آوری می شوند.این کار فوق العاده تخصصی بوده و فقط متخصص پوست ومو مجاز به انجام آن می باشند.نحوه انجام این عمل ، مراقبت های بعد از عمل و جراحی کاشت، عوارض جانبی و هم چنین میزان موفقیت باید به بیمار تفهیم شود.

جهت دریافت اطلاعات شرایط وام با مشاورین ما در تماس باشید . 09022624433

فرم مشاوره رایگان

مقاله

هرچند که مو در انسان وظیفه حیاتی ندارد ولی از لحاظ فیزیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیار واضح است که چهره هرکس تاثیر مستقیمی بر پذیرش او از سوی دیگران و موقعیت اجتماعی و اقتصادی و روانی وی در جامعه دارد.

زیبایی ظاهری هرکس رابطه مستقیمی با سلامت مو و پوست دارد و سلامت پوست و مو هم در سلامتی جسمی و روحی افراد نقشی اساسی دارد.امروزه دلایل زیاد وجود دارد که باعث می شود بیش از گذشته به مراقبت پوست و مو توجه داشته باشیم.

جهت دریافت مقاله کاشت مو کلیک کنید.

همچنین جهت دریافت مقاله علل ریزش مو  کلیک کنید.

ویدئو ها

نمونه کارها

پرسش و پاسخ

1-آیا موهای کاشته شده دائمی می باشند ؟

بلی – این موها کاملا طبیعی هستند و در آینده نیز ریزش نخواهند داشت . این موهای در برابر ریزش با الگوی مردانه مقاوم هستند.

2-آیا جای زخم در عمل کاشت باقی می ماند ؟

خیر – با توجه به کارگیری ابزار های بسیار ظریف اثری از سوراخ عمل کاشت باقی نمی ماند

3-آیا معاینه پزشک متخصص ضروری می باشد ؟

بلی – کاملا ضروری چرا که بیماری هایی هست که تنها پزشک متخصص قادر به تشخیص آن است و اگر این مورد لحاظ نشود می تواند عواقب بدی برای بیمار داشته باشد .

4- روش غیر جراحی چه نوع روشی است ؟

روشی است که در آن گرافت ها را با دستگاه مخصوص با سریهای کاملا جدید با دقت برداشت می کنیم و بدون آسیب رساندن به ریشه موهای اطراف ناحیه برداشت گرافتها را برداشته و با یک متد خاص در سوراخ های جلوی سر که خیلی ظریف ایجاد شده در هر سوراخ ها تک تار مو کاشته می شود ، تراکم مو از پشت سر تا جلو یکنواخت است .

5- آیا موهای بلند نیز می تواند کاشته شود ؟

بلی – می توان موها را بدون تراشیدن کاشت انجام داد.

6- کاشت در چند جلسه انجام می شود ؟

کاشت در یک جلسه انجام می شود تعداد گرافت های انتخاب شده یک پوشش کامل و متراکم به ما می دهد .

7- چه اقداماتی لازم است قبل از کاشت انجام دهیم ؟

انجام معاینه توسط پزشک متخصص پوست و مو –انجام آزمایشات خونی و انجام چکاپ قلبی جزو الزامات است و پس از بررسی تمام موارد اجازه پذیرش بیمارداده می شود .

8 – چه اقداماتی باید روز کاشت انجام دهیم :

1)استحمام کامل

2)صرف صبحانه کامل

3)پوشیدن پیراهن دکمه دار

4)به همراه داشتن آزمایشات

5)عدم استفاده داروهایی که از قبل با دکتر متخصص پوست و مو هماهنگ شده است .

9- آیا در طول عمل کاشت درد خواهم داشت ؟

پس از گرفتن بی حسی موضعی بیمار هیچ گونه احساس دردی نخواهد داشت .

در اتاق عمل کاملا مجهز کلینیک علائم حیاتی بیمار مرتب کنترل می شود و برای بیمار بدون خطر در حال استراحت مراحل کاشت به پایان می رسد .

10-چه مراقبت هایی باید بعد از عمل کاشت انجام دهیم ؟

ترجیحا توصیه می کنیم از رانندگی در روز عمل کاشت خودداری کنید ،کلیه دستورات به صورت کتبی و فایل صوتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت .

موهای کاشته شده از روز دوم شروع به ریزش می کنند تا حدود یک ماه و نیم ریزش ادامه دارد .

از ماه سوم شروع به رشد می کنند و تا پایان ماه نهم ادامه دارد .

نکات یک کاشت مو موفق :

قطر ساقه مو بسیار مهم است .افرادی که قطر ساقه موی آنها ضخیم تر است کاندید های بهتری هستند زیرا بعد از کاشت مو شاهد تراکم بیشتری خواهند بود و رضایت بیشتری خواخند داشت.

شدت طاسی در موفقیت کاشت بسیار موثر است . چرا که هرچه میزان بانک مو (ناحیه دهنده مو) متراکم تر باشد ، رضایت بیمار بیشتر خواهد بود .

انتظار بیمار از نتیجه کاشت با توجه به میزان تراکم بانک مو و توضیحات پزشک مشاور بایستی واقع گرایانه باشد .

فواید کاشت :

 • راه حل دائمی برای طاسی و کم موئی
 • ایجاد ظاهری بهتر در اجتماع
 • افزایش اعتماد بنفس
 • صرفه جویی در هزینه

 

درصد موفقیت جراحی کاشت مو سر :

درصد موفقیت کاشت مو بسته به مهارت پزشک و تیم کاشت ، به تعداد گرافت های جهت کاشت ،ضخامت مو در ناحیه اهدا کننده و نیز دقت و ظرافت عمل کاشت معمولا بیشتر از  90 تا95% می تواند باشد.

معمولا در افراد غیر سیگاری نتایج بهتری مشاهده می شود.

مراقبت های قبل از انجام کاشت :

 • مشاوره با پزشک متخصص پوست و مو
 • معاینه توسط پزشک متخصص پوست و مو

لازم و ضروری است بیمار سابقه پزشکی خود را به پزشک متخصص اطلاع دهد در غیر این صورت پزشک و    کلینیک هیچکونه مسئولیتی در قبال عوارض ایجاد شده نخواهد داشت.

لیست دارو هایی که مصرف می کنید در اختیار پزشک قرار دهید.

 • از پزشک خود دستور دارو های خود ، در روز های قبل و بعد از عمل کاشت را بگیرید .
 • انجام آزمایشات به دستور پزشک متخصص
 • انجام معاینات قلبی طبق دستور پزشک متخصص بخصوص در افراد بالای 40 سال سن

چون عمل کاشت مو نباید در بعضی از بیماری های پوستی و غیر پوستی انجام شود و در این افراد علاوه بر اینکه نتیجه کاشت موفق نبوده ، امکان ایجاد عوارضی بعضا شدید وجود دارد.

چون برای کاشت مو ممکن است بعضی از داروها برای مدت کوتاهی البته با نظر پزشک معالج فرد کم و قطع گردد مثل دارو های ضد انعقادی.

مراقبت های بعد از کاشت

پس از ترخیص و اولین شب

 1. ابتدا و قبل از شروع درد داروهای تجویز شده توسط پزشک شامل استامینوفن کدئین و نوافن(استامینوفن به بروفن و….ارجح است.) را میل کنید.ترجیحا باشکم خالی نباشد.هر6 ساعت قرص ها را میل کنید.در روزهای بعدی در صورت نداشتن درد نیازی به مصرف قرص مسکن ندارید.
 2. نوشیدن مایعات باعث دفع داروهای تزریق شده می شود بنابراین در منزل بیش از اندازه ای میل دارید مایعات بنوشید.نوع مایع خوراکی اصلا مهم نیست ولی محلول لیموترش،عسل و آب به علت کنترل ورم ها موثر است.
 3. در صورت افت فشار و داشتن تهوع باید از مواد خوراکی و مایعات برای بالا بردن فشار استفاده نمایید استفاده از دوغ شور و یا چای دارچین مناسب است. برای کنترل فشار در وضعیت نیمه خوابیده قرار بگیرید به گونه ای که موهای کاشته شده کنده نشود و زیرپاها بالش گذاشته تاکمی بالاتر قرار بگیرند.
 4. برای خوابیدن طوری بخوابید که موهای کاشته شده کنده نشوند فشار روی بخیه ها و یا محل برداشت اشکالی ندارد. اگر در وضعیت نیمه نشسته قرار بگیرید سرم های تزریق شده زودتر روی صوت می آید و زودتر هم جذب می شود بهتر است روی تخت خود بالش قرار دهید ، یک تشک روی آن بیاندازید و برای فشار کمتر به سر یک بالش u شکل دور گردن خود قرار دهید.می توانید یک ملحفه را لوله کرده و دور گردن خود قرار دهید بالش های موجود در داروخانه معمولا سفت است و دچار مشکل می شوید در صورت امکان از محصولات لایکو استفاده نمایید.تا روز دوازدهم هنگام خواب باید مراقب کنده نشدن موها باشید.
 5. مصرف قرص آنتی بیوتیک و ضدخارش هر 12 ساعت یکبار انجام شود.اولین روز مصرف را حدود 9 شب تنظیم نمایید و تا اتمام داروها هرشب ادامه دهید.
 6. قرص ویتامین c هر 12 ساعت میل شود این قرص در افرادی که سابقه بیماری معده دارند بهتر است مصرف نشود می توانید از قرص جوشان ویتامین c استفاده نمایید.
 7. مصرف مواد غذایی دارای ویتامین c مثل آناناس ، پسته تازه، لیموترش و گوجه فرنگی مفید است برای وعده های غذایی از مواد خون ساز مثل گوشت کبابی و یا جیگر استفاده نمائید.

شب اول بعد از ترخیص

مصرف داروهای تجویز شده

گذاشتن یخ روی پیشانی و خوردن مایعات فراوان و خوابیدن با بالشت U

فردای عمل 

تزریق و مصرف  داروها سروقت –گذاشتن یخ-خوردن مایعات

از روز دوم به بعد

حمام کردن مریض در این روز (مستقیم زیر دوش رفتن ممنوع است) شامپو را در کاسه با آب رقیق کنید و با اسفنج روی سر بریزید و سپس به همین شکل آبکشی کنید و چندین مرتبه این کار را تکرار کنید( حمام 20 دقیقه طول بکشد)

بعد از حمام روغن بادام تلخ یا ویتامین E روی محل کاشت چکانده شود تا محل چرب شود و محل برداشت (پشت سر) پمادها استفاده شود.

این کارها برای 14 روز به صورت مداوم انجام شود.

دست زدن به سربرای 4 روز ممنوع میباشد.

 

چه کسانی کاندید کاشت هستند :

یکی از نشانه های زیبایی در افراد وجود موهای سر است و همه افراد خواستار موهای پرپشت هستند اگر شما هم میخواهید از این نعمت برخوردار شوید ، با مراجعه به یک مرکز معتبر و مشاوره با پزشک متخصص پوست و مو پاسخ  اینکه آیا شما کاندید مناسب کاشت موهستید یا خیر را بگیرید.

در معاینه ای که توسط پزشک متخصص انجام می شود کلیه اقدامات و بررسی ها برای یک کاشت موفق انجام می شود ، معاینه بانک مو ، بیماری های پوست و مو سر ، وضعیت کلی سلامت بدن ، آزمایشات خون ، چکاپ قلب ، همه مورد جمع بندی قرار می گیرد تا فرد کاندید کاشت با دقت و وسواس  انتخاب و مورد تایید قرار گیرد .

 

برداشت های غلط در مورد کاشت مو :

در کاشت مو امکان کاشت موی فردی برای فرد دیگر قابل انجام نیست .

در کاشت مو ،کاشت 20000 گرافت مو و کاشت در نواحی کم پشت امکان پذیر نیست .

در کاشت موی سر  از سایر نقاط بدن ، مو برداشت نمی شود چون موهای فرد فقط در ناحیه سر میتواند رشد نامحدودی داشته باشد رشد موهای بدن ،ابرو و مژه از حد معینی تجاوز نمیکند مثلا موهای ابرو هیچوقت طولشان به پنج سانتی متر نمیرسد.

 

تاثیر سن در کاشت مو :

افراد بین 25 تا 60 ساله بهترین کاندید کاشت مو هستند . البته با سن بالاتر هم میتوان کاشت مو انجام داد و موهای سفید کاشته شده بسیار طبیعی دیده می شوند.

آنچه در جلسات مشاوره بررسی می شود

 • معاینه پوست کف سر توسط متخصص پوست و مو از نظر وجود بیماری های پوستی که مانع از کاشت می شود.
 • بررسی تراکم موهای دهنده مو و عدم وجود بیماری  یا ضایعه پوستی در آن قسمت
 • بررسی سابقه پزشکی و داروئی بیمار
 • درخواست آزمایشات لازم
 • معاینه قلبی بیماران بالای 40 سال توسط متخصص قلب
 • نوع داروئی که بیمار مصرف می کند.

کاشت مو و ابرو  برای بانوان

موارد کاشت مو و ابرو در بانوان بستگی به علت پیدایش آن دارد بنابراین نسبت به آقایان موارد محدودتری را شامل میشود.

میزان رشد مو

در صورتیکه کاشت مو به روش صحیح و علمی انجام شود رشد موهای کاشت شده به میزان رشد موی طبیعی فرد است.

قیمت کاشت مو

قیمت کاشت مو در انواع روش کاشت و وسعت ناحیه کاشت متغیر می باشد. در جلسه رایگان مشاوره قیمت نهایی کاشت به اطلاع مراجعین محترم می رسانیم.

فعالیت عادی روزمره پس از کاشت مو

معمولا روز بعد از کاشت مو بیمار میتواند فعالیت طبیعی داشته باشد ولی دوران نقاهت کاملا وابسته به شرایط فیزیکی بیمار می باشد،  توصیه می شود چند روز را برای از سر گیری فعالیت روزمره در نظر بگیرید.

نتیجه قابل مشاهده کاشت مو

اگر در هفته های ابتدایی نتیجه که مورد نظرتان بوده را ندیده اید امیدتان را از دست ندهید . پس از روند ریزش موهای اولیه بعد از ماه چهارم نتایج رویش مو را خواهید دید و این روند تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد یافت. پس از گذشت دوره زمانی یک ساله نتیجه نهایی روبروی شماست.

 

تاریخچه کاشت مو 

تاریخچه کاشت مو به قرن نوزدهم بر میگردد که جراحان چینی از گرافتهای کوچک برای جایگزین کردن مناطق آسیب دیده ابرو استفاده می کردند ولی برای اصلاح طاسی سر  استفاده نمی کردند. در اواخر دهه پنجاه قرن بیستم  عصر مدرن کاشت در جهان غرب شروع شد . پس از این موفقیت ها از اوایل سال 2000 جراحان کاشت مو دو تا چهار گرافت واحد مو را انتخاب کرده که باعث شد موی کاشته شده بهتر روی پوست سر جای گیرد و نتیجه کاشت بهتر شود.

 

عوارض بعد از کاشت مو

تورم ناحیه سر و پیشانی که با استفاده از توصیه هایی که بعد از کاشت مو به بیماران داده می شود قابل مراقبت می باشد.

روش های کاشت مو در جهان و ایران

 • روش FIT
 • روش fut
 • روش safe
 • روش FIT و FUT
 • روش میکرو گرافت DHI
 • روش SUT

انتخاب روش کاشت بستگی به شرایط بیمار از نظر تراکم مو و وسعت طاسی سر و زمان التیام و ترمیم زخم دارد (در بعضی افراد قدرت ترمیم زیاد و بعضی قدرت ترمیم کمتر است به اصطلاح قدیمی خوش زخم و بد زخم هستند)

 

آیا موهای کاشته شده مشابه موهای طبیعی خواهند بود ؟

موهای کاشته شده چون از خود فرد برداشته می شود فرقی با موی طبیعی ندارد .موهای سالم و محکم برای کاشت انتخاب می شوند و برای بیمار کاشته می شوند . به دلائی پزشکی در هر قسمتی اگر عمل کاشت مو با موفقیت انجام شود سیر طبیعی را طی کرده و دائمی خواهد شد و امکان طاسی مجدد وجود ندارد.

آیا موهای کاشته شده به طور طبیعی رشد خواهند داشت ؟

موهای کاشته شده کاملا طبیعی رشد می کنند و طولی نمی گذرد که باید قرار ملاقاتی با آرایشگر خود داشته باشید .

چگونه باید بهترین روش کاشت را انتخاب کرد ؟

با توجه به تخصصی بودن این پروسه حتما برای انتخاب روش کاشت از یک متخصص پوست و مو در عمل کاشت مو تجربه موفقی دارد مشاوره حضوری گرفت .

آیا موهای کاشته شده دائمی هستند ؟

بله موهای کاشته شده مادام العمر هستند ، هرچند مانند سایر سلول های بدن دچار پیری و عوارض آن می شوند .

آیا پیوند مو یا ترمیم مو با روش کاشت فرق می کند ؟

از نظر پزشکان متخصص این سه تعبیر پیوند –و کاشت مو به یک معنی می باشند و ترمیم به معنای اصلاح و بازنگری کاشت قبلی است.

کاشت مو در چه محلی باید انجام شود ؟

کاشت مو الزاما باید در کلینیک پوست و مو با مجوز بهره برداری از وزارت درمان و آموزش پزشکی در اتاق عمل استاندارد با تجهیزات کامل مانند یک عمل جراحی انجام شود تا ایمنی بیمار در طول زمان کاشت تضمین شود .

آیا کاشت مو واقعا نتیجه خواهد داد ؟

برای جواب این سوال باید با افرادی که کاشت انجام داده اند و یا عکس های قبل و بعد تمام مراجعین دلیلی بر درستی این ادعا خواهد بود .

شرایط اعطای وام برای انجام کاشت :

این فرصت ویژه سلامت

با ارائه معرفی نامه از این کلینیک به بانک های معتبر رسمی کشور با اقساط 36 ماهه امکان پذیر است.

برای اطلاع بیشتر با شماره 09022624433 در تماس باشید.

با استفاده از این فرصت ویژه افراد کارمند با درآمد ثابت نیز می توانند به عمل کاشت مو اقدام نمایند.

متقاضیان وام کاشت می توانند با داشتن معرفی نامه این مرکز با شرایط آسان تری نسبت به سایر وام ها تنها با یک ضامن معتبر وام را دریافت نمایند.

با اختصاص این وام به بیماران متقاضی کاشت ،هزینه های عمل کاشت پوشش داده می شود و شرایط پرداخت مالی آن تعدیل می یابدو متقاضیان بیشتری را پوشش می دهد .

مشاورین کاشت ما مشتاقانه همه روزه از ساعت 9:00 الی 20:00 آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.